Za górami, za lasami, za rzekami… we Wschodnich Sudetach, na Ziemi Kłodzkiej, pomiędzy Górami Bialskimi, Górami Złotymi, Masywem Śnieżnika i Krowiarkami, w dolinie rzek Biała Lądecka, Morawka i Sienna Woda, nieopodal miasteczka Stronie Śląskie i niedaleko kurortu uzdrowiskowego Lądka Zdroju, leży stara wieś usytuowana na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego – Młynowiec.
Tu właśnie założyliśmy swoją osadę Galena i Gnejs. Z dala od zgiełku, pośród licznych wzgórz porośniętych pięknym starodrzewem żyje się wolniej i oddycha się pełną piersią. Łatwo stąd można wyruszyć na wędrówki po łagodnych górach, gdzie wyznaczono liczne przyjemne do eksplorowania szlaki turystyczne, a ze szczytów można podziwiać zapierające dech widoki.
Latem można skorzystać z kąpieli nad ponad pięciohektarowym Zalewem w Starej Morawie, jednego z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce (ok. 525 m n.p.m.).
Zimą zaś koniecznie trzeba wybrać się na jeden z wielu okolicznych wyciągów, gdzie można oddać się śnieżnemu szaleństwu na nartach, snowboardzie, sankach i na czym tylko Wasza wyobraźnia Wam podpowie ;)
Wiosną i jesienią też nie sposób się nudzić. Urozmaicony krajobraz, rozległe lasy (podobno jest to miejsce najbardziej lesiste w Polsce), niezliczone atrakcje turystyczne czynią te okolice miejscem idealnym dla aktywnego wypoczynku i rekreacji. Jednym z nich są świetnie zorganizowane i rozbudowane zjazdowe trasy rowerowe – „singletracki”. Obszar włączono w największą sieć singli w Europie. Łącznie wykonano ponad 260 km tras umożliwiających przejechanie rowerem całej Ziemi Kłodzkiej. Trasy są doskonale oznaczone, nie brakuje na nich punktów postojowych i warsztatowych, gdzie można dokonać prostych napraw, a nawet doładować rower elektryczny. Jednym słowem - raj dla fanów jednośladów!
Ale powróćmy do Młynowca. Za Wikipedią - wieś powstała w 1580 roku w pobliżu kopalni, w której eksploatowano złoża galeny. W 1840 roku w Młynowcu było 31 domów, młyn wodny i piekarnia. W drugiej połowie XIX wieku wieś znalazła się na często uczęszczanym szlaku turystycznym do Puszczy Jaworowej. W okresie tym w Młynowcu funkcjonowała gospoda. W pobliżu wsi, w niewielkim kamieniołomie wydobywano gnejsy. I już, co bardziej wnikliwi czytelnicy, mogą dostrzec, skąd nazwa naszej osady Galena i Gnejs. Tworząc ją, chcieliśmy nawiązać do miejsca, które nas tak gościnnie przyjęło. A przy okazji odzwierciedla nas, jako pierwiastek żeński i męski. Nie jesteśmy rdzennymi mieszkańcami Młynowca, nie przywiodła nas również tutaj posiadłość otrzymana w spadku. Jednak przez wiele lat spędzaliśmy w okolicy wakacje i ferie zimowe, ciesząc się z niewyczerpanego źródła atrakcji, jakie Ziemia Kłodzka oferuje. Postanowienie o stworzeniu tego miejsca tliło się w nas bardzo długo, aż w końcu podczas dosłownie kilkunastominutowej rozmowy dojrzało i przerodziło się w poważne przedsięwzięcie. Stworzyliśmy miejsce dla wszystkich, którzy szukają ukojenia, spokoju, obcowania z przyrodą i pięknych widoków, czyli tego wszystkiego, czego sami potrzebowaliśmy. Z dala od miejskiego hałasu, wiecznego pościgu i braku uważności na siebie.